progresive Stampings

progresive Stampings

 

Vulosje Progressive  është një  metaleve  metodë që mund të përfshijë  punchingcoininglakimi  dhe disa mënyra të tjera të modifikuar  metalike  lëndëve të para, e kombinuar me një sistem automatik të ushqyerit.

Sistemi ushqyerit shtyn një rrip prej metali (si ajo unrolls nga një spirale) nëpër të gjitha stacionet e një vulosje vdesin progresive. Çdo stacion kryen një ose më shumë operacione derisa një pjesë e përfunduar është bërë. Stacioni i fundit është një operacion ndërprerje, e cila ndan pjesën e përfunduar nga web mbante. Web mbante, së bashku me metal që është grushta larg në operacionet e mëparshme, është trajtuar si  hekurishte . Të dyja janë prerë larg, rrëzuan poshtë (ose jashtë vdes) dhe pastaj ejected nga vdesin vendosur, dhe në prodhim në masë shpesh janë transferuar në kazanët skrap nëpërmjet skrap nëntokësore material  shirita transportues.

Progresive  vulosje vdesin  është vendosur në një reciprok  shtyp vulosje . Si shtypi lëviz lart, vdesin top lëviz me të, e cila lejon material për të ushqyer. Kur shtypi lëviz poshtë, vdesin mbyllet dhe kryen operacionin vulosje. Me çdo goditje të shtypit, një pjesë e plotësuar është hequr nga vdesin.

Që nga puna shtesë është bërë në çdo "stacion" të vdesin, është e rëndësishme që rrip të avancuar shumë të saktë në mënyrë që ajo aligns brenda një mij pak e një inç si ajo lëviz nga stacioni në stacion. Bullet formë ose konik "pilotët" hyjnë në vrima shpuar parë të rrumbullakta në rrip për të siguruar këtë shtrirjes që mekanizmi ushqyerit zakonisht nuk mund të sigurojë saktësi nevojshme në gjatësi ushqimit.

Vulosje Progressive gjithashtu mund të prodhohen në shtyn transferimit. Këto janë shtyn që transferojnë komponentët nga një stacion në tjetrin me përdorimin e "gishtat" mekanike. Për  prodhimin në masë  të pjesëve të vulosur që kërkojnë komplikuar operacionet në-shtyp, ajo është gjithmonë e këshillueshme që të përdorni një shtyp progresiv. Një nga avantazhet e këtij lloji të shtypit është koha cikli i prodhimit. Në varësi të pjesës, prodhime lehtë mund të kandidojë edhe mbi 800 Pjesë / minutë. Një nga disavantazhet e këtij lloji të shtypit është se ajo nuk është e përshtatshme për saktësi të lartë  vizatim të thellë  e cila është kur thellësia e vulosje kalon diametrin e pjesës. Kur është e nevojshme, ky proces është kryer mbi një shtyp transferimit, e cila e drejtuar me shpejtësi të ngadalshme, dhe të mbështetet në gishtat mekanike për të mbajtur komponent në vend gjatë gjithë ciklit formimin. Në rastin e shtypit progresive, vetëm një pjesë e ciklit të formimit mund të udhëhiqet nga pranverë ngarkuar sleeves ose të ngjashme, të cilat rezultojnë në  concentricity  dhe  ovality  çështjet dhe jo uniforme trashësi materiale. Disavantazhet e tjera të shtyn progresive krahasuar me transferimin e shtyn janë: rritje  materiale të papërpunuara  të dhëna të nevojshme për të transferuar pjesë, mjetet janë shumë më të shtrenjtë për shkak se ata janë bërë në blloqe me rregulloren shumë pak të pavarur për stacion; pamundësia për të kryer proceset në shtyp që kërkojnë pjesën e lënë shirit (shembull beading, puthje, shufër fllanxhë,  thread kodrina , vulosje rrotullues, etj).

Vdes janë bërë zakonisht prej  çeliku mjet  për t'i bërë ballë ngarkimin shokut të lartë të përfshirë, të mbajë të nevojshme avantazh të mprehtë prerjes, dhe rezistojnë  gërryes  forcat e përfshira.

Kosto përcaktohet nga numri i karakteristika, të cilat përcaktojnë se çfarë mekanik do të duhet të përdoret. Ajo është këshilluar për të mbajtur karakteristikat aq e thjeshtë sa të jetë e mundur për të mbajtur koston e përpunim mekanik në minimum. Features që janë afër së bashku prodhojnë një problem, sepse ajo nuk mund të japë leje të mjaftueshme për të shënoj, e cila mund të rezultojë në një tjetër stacion. Ajo gjithashtu mund të jetë problematike që të ketë shkurtime të ngushta dhe protrusions.

Aplikimet

Një shembull i shkëlqyer i produktit të vdesin progresive është kapaku i një  pije kanaçe . Skeda tërheq është bërë në një proces progresiv vulosje dhe kapaku dhe kuvendi është bërë në një tjetër, tab tërheq njëkohësisht ushqyer në një kënd të drejtë në procesin e kapak dhe kuvendit.

 

Dërgo mesazhin tuaj për ne:

Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni avionit


Ora Post: Jul-10-2017
Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni avionit

WhatsApp Online Chat !