myk plastike

Pse dhe ku për të përdorur plastike moulds injeksion

 

Një myk plastike injeksion është çdo mjet i bërë në tërësi ose në pjesë të një materiali plastike (duke përjashtuar laminates thermosetting industriale), dhe në të cilën plastike kontribuon ndjeshëm në dobi të mjet. Mjetet e tilla shkojnë të gjithë rrugën nga ato bërë tërësisht prej plastike me mjete metalike në të cilën një plastike sipërfaqe pune ka qenë e aplikuar.

Nuk është vetëm një qasje e duhur për të vlerësuar përshtatshmërinë e plastikës për një mjet. Kjo është për t'u marrë parasysh plastikës si një familje e pavarur e materialeve inxhinierike me kombinime unike të pronave të inxhinierisë, të cilat tregojnë se materialet do të sillen në kushte të veçanta të shërbimit. Nën disa kushte të plastikës të sigurojë përfitime të jashtëzakonshme në aspektin e kosto më të ulët, më plastike shpejtë myk injeksion marrje, etj .; në kushte të tjera, ata nuk duhet të përdoret në të gjitha.

Suksesi i një myk të veçantë plastike është vetëm i varur nga shkalla në të cilën prodhuesit plastike myk kuptojnë kërkesat plastike myk projektimit injeksion dhe aftësitë e materialeve plastike. Fusha e dytë është ai shkakton shumica e problemeve në formim injeksion plastike sot.

Picture në qoftë se ju do të, një krijues plastike myk specifikuar një material për një plastike myk bërë hollësi të veçantë. Ai e di saktësisht se ku ai qëndron me hekurit dhe çelikut në marrjen e moulds plastike. Ai ka materiale të gatshme në dorë që i jep atij peshat, karakteristikat, dhe shpenzimet. Ai gjithashtu ka përvojën e tij e cila tregon atë çfarë të presin nga një metali të veçantë. Nga ana tjetër, ai e di shumë pak për plastikës si një material vdesin. Natyrisht, ai do të përcaktojë se me të cilën ai është më i njohur.

Duke u bërë "njohur" me plastike është relativisht i drejtpërdrejtë; të kuptuarit e tyre në shkallën që aftësitë e tyre të plotë mund të realizohet është më e vështirë. Çdo anëtar i familjes në rritje e plastikës ofron një gamë relativisht të gjerë të pronave; por brenda secilit grup, lloje të veçanta ofrojnë kombinime më specifike të pronave. Në përdorimin e metale, një aliazh standarde mund të përcaktohet cila është furnizuar brenda kufijve të garantuara kompozicionale dhe shpesh me pikat e forta minimale të garantuara.

Në specifikuar dhe përdorimin e plastikës, nuk notat tilla standarde ekzistojnë. Gjithashtu, për pjesën më të madhe, përpunim mekanik plastike janë "bërë" in situ; që është, rrëshirë është katalizuar dhe shërimit në dyqan përpunim mekanik në formën përfundimtare të mjet. Që nga mënyra në të cilën është formuluar materiali, katalizuar, të fabrikuara dhe shërimit përcakton në masë të madhe pronat fund shkallën e materialit, plastike myk inxhinier prodhimit duhet të ketë një kuptim më të madh të teknologjisë së plastikës se ai e bën të metaleve. plastike myk bërë inxhinier panjohura me plastikë duhet të punojnë ngushtë me furnizuesit materiale në fillim. Reliable, vetitë fizike reproducible mund të merret në plastikë, por vetëm me përpunimin e materialeve duhet.

Epoxies janë më të përdorur gjerësisht plastike përpunim mekanik. Ato ofrojnë një bilanc të shkëlqyer të vetitë fizike dhe mekanike, të ulët  tkurrje , dhe pajtueshmërinë me përforcime fibër qelqi. Plastika të tjera nuk duhet të neglizhohet. Shumë prej tyre mund të ofrojë avantazhe të dallueshme në përpunim mekanik për shumë kompani plastike derdhur injeksion, nëse përdoret siç duhet. Phenolics sigurojë rezistencë të lartë të ngrohjes; polyesters sigurojë materiale me kosto të ulët dhe processability shkëlqyer; dhomë-temperaturë prej kauçuku silikoni vulcanizing (jo të vërtetë plastike) të sigurojë ngrohje-rezistente, materiale elastike myk; shkume e fenoli, epoxy dhe uretan sigurojë të madhe të lartë me peshë të ulët; dhe kështu me radhë. Aplikacionet e tilla specialiteti si përdorimi i klorid polivinil fleksibël për moulds për beton, mandrels najloni për fletë Machine-dhe dorë-lakimi i tub alumini, dhe thermoformed termoplastik për moulds për formimin shkume urethane tregojnë se plastika të tjera gjithashtu mund të ofrojë përfitime.

 

Dërgo mesazhin tuaj për ne:

Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Key


Ora Post: Aug-10-2015
Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Star

WhatsApp Online Chat !