Çfarë është Injection derdhur plastike

Çfarë është Injection derdhur plastike?

 

derdhur plastike injeksion është një teknikë e përdorur në formë plastike në formën e objektit që ju jeni duke synuar për të prodhuar. Gjatë procesit të derdhur injeksion, polimere termoplastik janë injektuar në një zgavër myk. Për ta bërë këtë, fishekëve nga një material janë të nxehtë në mënyrë që ata mund të injektohet në zgavrën në një gjendje të lëngët. Ky lëng i nxehtë është lënë pastaj të ftohtë në myk kështu që pjesa të vendosur siç duhet. Pasi një pjesë është ejected nga myk, një tjetër cikël mund të fillojnë menjëherë.

Edhe pse i derdhur injeksion gjithashtu mund të përdoret për metalet dhe qelqi, kjo është një proces veçanërisht popullore prodhimit për prodhimin e pjesëve plastike.

Hapat në një cikël procesin derdhur injeksion përfshijnë fiksim, injeksion, ftohje dhe nxjerrje.

Gjatë goditjen, myk injeksion është i përgatitur për një cikël duke fort goditjen dy gjysmave që formojnë zgavrën e myk në vend. Kjo siguron që pjesa e zezë e me erë do të ketë një pamje të qetë dhe në mënyrë ideale pjesa e zezë e me erë duhet të ketë pothuajse asnjë vijën ku gjysmat e ndryshme erdhën së bashku, pasi kjo tregon se myk mund të mos goditjen fort të mjaftueshme.

Pasi gjysmat myk janë clamped së bashku, myk është e gatshme për të formuar një pjesë. Para polimeri është injektuar në kallëp, fishekëve janë të nxehtë të formojnë një lëng. Polimeri të lëngshme është injektuar pastaj në mykut nëpërmjet një grykë. Kjo është faza injektimi i procesit të derdhur, që është faza e dytë në një cikël katër faza.

Tjetra, pjesa është lënë të ftohet në myk për një sasi të paracaktuar të kohës. Faza e ftohjes mund të marrë diku nga disa sekonda deri në disa minuta në varësi të polimer duke u përdorur për të prodhuar një pjesë. Ndërsa disa polimere nevojë vështirë se çdo kohë të ftohtë në të gjitha, të tjerët mund të zgjasë disa minuta. E gjitha varet nga pjesa e duke u prodhuar.

Pasi një pjesë e ka ftohur, myk injeksion është i hapur dhe pjesa është ejected nga myk. Myk do të marrë masa përsëri dhe të përgatiten për ciklin e saj të ardhshëm.

Për shkak se prodhuesit e di se sa kohë cikli në moulds e tyre janë, ata mund të parashikojë me saktësi sasinë e pjesëve të një myk do të prodhojë çdo orë. Kjo ndihmon prodhuesit e di saktësisht se sa pjesët e ata do të jenë në gjendje për të prodhuar çdo ditë, javë dhe muaj me një myk plotësisht funksionale.

Dërgo mesazhin tuaj për ne:

Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Key


Ora Post: Jul-10-2017
Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Tree

WhatsApp Online Chat !